Tappara Taitoluistelijat

Kilpailut

Tapparan järjestämät kilpailut kaudella 2022-2023

 

 

Kilpailukutsut

Yksinluistelu

Mira Heinonen 

taitoluistelu@tappara.fi

 

Muodostelmaluistelu

Jenna Orreveteläinen

jenna.orrevetelainen@tappara.fi

 

 

Kilpailukalenteri 2022-2023

vk = valintakilpailu, lk = lohkokilpailu, LK = loppukilpailu, KF = kultafinaali, HF = hopeafinaali

ISU = ISU-arviointi, MUPI = muodostelmaluistelun pistearviointi, ** = tähtiarviointi (suorituksen arviointi), **** = laajennettu tähtiarviointi

 

Huom! Ainoastaan ISU-arvioinnin pisteet ovat verrannollisia eri kilpailuiden välillä.

 

Marraskuu 2022

 

12.-13.11.2022

YL SM-senioreiden ja -junioreiden 2. valintakilpailu

Tampere (Koovee)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit, Pojat ISU Jari Krestyannikov 139,23 1/5
SM-juniorit, Tytöt ISU Rosa Reponen 151,59 1/41
    Ulla Nieminen 114,43 6/41
    Unna Kuusinen 110,33 9/41
    Henna Mattila 110,02 10/41
    Venla Hautalahti 107,14 12/41
    Peppi Vallenius 99,24 22/41
    Miimi Heinonen 98,45 23/41
    Silja Sivu 86,07 29/41

 

12.11.2022

YL Hyvinkää Skate

Hyvinkää (HyTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
A-silmut ISU Neea Haapala 34,48 3/22
    Seela Soini 34,31 4/22
    Anna Ojala 29,72 11/22
B-silmut ISU Linnea Piha 26,73 4/27
    Vivia Tormilainen 23,22 16/27
Minit **** Siiri Lehtomäki 36,67 5/13
Tintit ** Lilian Myllyniemi ** **

 

5.-6.11.2022

ML SM-sarjojen 1. valintakilpailu

Lahti (LTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU FireBlades 97,51  13/14
SM-noviisit, Lohko 2 ISU CrystalBlades 67,10 3/10

 

5.-6.11.2022

YL Seniorit, Juniorit, Noviisit, 3. lohkon 1. lohkokilpailu

Seinäjoki (SeiTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Kansalliset juniorit ISU Jenna Mattila 91,99 13/35
    Elli Konttajärvi 88,64 18/35

 

Lokakuu 2022

 

29.-30.10.2022

YL SM-Noviisien ja Debytanttien 3. lohkon 1. lohkokilpailu

Nokia (UpTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit ISU Minea Montonen 106,96 1/22
    Heta Törmänen 85,54 5/22
    Elina Järvinen 80,14 7/22
    Inka Riekki 77,16 8/22
    Eveliina Pogosova 76,07 9/22
    Olivia Krestyannikova 65,27 17/22
    Sini Alku 56,80 21/22
Debytantit ISU Julia Vähä-Ruohola 46,36 4/35
    Aino Santaharju 46,00 5/35
    Lidia Karislahti 43,79 9/35
    Iida Penttilä 43,30 11/35
    Laura Liu 39,46 20/35
    Zhengyuan Lu 34,44 31/35
    Olga Norri 34,33 32/35

 

15.-16.10.2022

YL SM-senioreiden ja -junioreiden 1. valintakilpailu

Oulu (OLK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Rosa Reponen 150,55 2/36
    Unna Kuusinen 119,57 5/36
    Ulla Nieminen 118,84 6/36
    Henna Mattila 108,58 15/36
    Miimi Heinonen 104,96 18/36
    Helmi Mannila 97,65 22/36
    Venla Hautalahti 30,88 31/36
    Peppi Vallenius 27,56 34/36

 

15.-16.10.2022

YL Syyskilpailu

Riihimäki (RTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
A-silmut ISU Seela Soini 35,46 1/13
    Neea Haapala 34,15 2/13
    Inga-Linda Pajala 33,71 3/13
    Anna Ojala 31,99 4/13
    Vianna Raimovaara 31,15 5/13
    Ronja Tormilainen 28,49 8/13
    Miisa Kauppinen 26,21 10/15
B-silmut **** Lumi Hartikainen 47,33 1/30
    Linnea PIha 47,33 2/30
    Venla MIkkonen 43,00 4/30
    Vivia Tormilainen 38,33 12/30
    Ilona Tuisku 35,33 21/30
Minit **** Mandi Kahilainen 48,67 1/23
    Sara Saarinen 40,33 3/23
    Senni Huuhtanen 35,67 6/23
    Elli Hyvönen 34,00 9/23
    Emmi Ahvenlammi 33,00 10/23

 

5.-8.10.2022

ISU Junior Grand Prix, Baltic Cup Gdansk 

Gdansk, Puola

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Junior Women ISU Rosa Reponen 136,14 17/48

 

Syyskuu 2022

24.-25.9.2022

YL Aloituskilpailu 2, Syyskilpailu

Tampere (TapTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Rosa Reponen 142,52 1/18
    Ulla Nieminen 117,70 2/18
    Henna Mattila 110,69 3/18
    Venla Hautalahti 109,75 4/18
    Helmi Mannila 103,58 8/18
    Miimi Heinonen 99,00 10/18
    Unna KUusinen 95,07 11/18
    Elli Konttajärvi 84,02 13/18
    Peppi Vallenius 87,12 17/18 
SM-noviisit ISU MInea MOntonen 107,87 1/18
    Heta Törmänen 89,07 2/18
    Elina Järvinen 82,33 3/18
    Eveliina Pogosova 79,98 5/18
    Olivia Krestyannikova 70,10 7/18
    Sini Alku 67,25 11/18
Debytantit ISU Aino Santaharju 45,15 1/15
    Julia Vähä-Ruohola 43,46 2/15
    Lidia Karislahti 40,85 4/15
    Olga Norri 38,33 8/15
    Iida Penttilä 36,19 10/15
    Zhengyuan Lu 35,01 12/15
    Laura Liu 34,73 13/15

 

17.-18.9.2022

YL Nummela Trophy 2022 

Nummela (VTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Unna Kuusinen 113,57 2/19
    Henna Mattila 109,90 3/19
    Peppi Vallenius 108,50 4/19
    Ulla Nieminen 96,90 8/19
    Miimi Heinonen 93,15 10/19 
    Helmi Mannila 92,57 11/19 
    Silja Sivu   WD 
SM-noviisit ISU MInea Montonen 110,48 1/36
    Heta Törmänen 87,04 4/36
    Elina Järvinen 83,50 6/36
    Eveliina Pogosova 72,82 13/36
    Inka Riekki 69,74 22/36
    Sini Alku 69,65 23/36
    Olivia Krestyannikova 69,58 24/36

 

1.-3.9.2022

ISU Junior Grand Prix

Ostrava, Tsekki

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Junior Women iSU Rosa Reponen 140,79 13/35

 

Elokuu 2022

6.-7.8.2022

STLL Kesäkisa

Espoo (STLL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Rosa Reponen 153,91 1/14
    Ulla Nieminen 97,09 13/14