Tappara Taitoluistelu

Tappara Taitoluistelu

Kilpailut

Tapparan järjestämät kilpailut kaudella 2017-2018

Kilpailukutsut

Yksinluistelu

Mira Heinonen ja Katja Pogosova

taitoluistelu@tappara.fi

 

Muodostelmaluistelu

Tuuli Lähteinen

tuuli.lahteinen@ahlman.fi

 

Kilpailukalenteri 2017-2018

VK = valintakilpailu, LK = loppukilpailu, KF = kultafinaali, HF = hopeafinaali,

ISU = ISU-arviointi, MUPI = muodostelmaluistelun pistearviointi, ** = tähtiarviointi (suorituksen arviointi), **** = laajennettu tähtiarviointi

 

Syyskuu 2017

16.9.2017 YL

Kutsukilpailu

Tampere (Koovee)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    SM-seniorit (vain lyhytohjelma) ISU Joanna Kallela 54,01 1/2 Tulokset
Hanna Kiviniemi 39,23 2/2
SM-juniorit (vain lyhytohjelma) ISU Enja Ruokonen 43,25 1/4 Tulokset
Essi Korpi 41,20 2/4
Ella Korpi 29,96 4/4

 

16.-17.9.2017 YL

Koovee Cup

Tampere (Koovee)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    SM-noviisit s. 2002-2003 ISU Eeva Kaipainen 80,49 6/21 Tulokset
Jasmiina Vuorela 79,89 7/21
Maria Käppi 75,09 12/21
Mia Mattila 67,83 19/21
SM-noviisit s. 2004 ja myöh. ISU Olivia Lisko 85,04 4/21
Silja Sivu 71,70 18/21
Karolina Montin 68,17 19/21

 

22.-24.9.2017 YL

Aktia Trophy

Vantaa (EVT)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    Debytantit s. 2004-2005 ISU Peppi Vallenius 51,84 1/34 Tulokset
Minea Karp 51,25

2/34

Miimi Heinonen 49,17 3/34
Emilia Erholtz 40,77 13/34
Debytantit s. 2006-2007 ISU Rosa Reponen 43,29 5/18 Tulokset
Nella Aaltonen 42,75 6/18
Henna Mattila 42,23 8/18
Lotte Eronen 42,03 9/18
Debytantit, pojat ISU Jari Krestyannikov 37,85 3/3 Tulokset
A-silmut ISU Unna Kuusinen 33,87 3/32 Tulokset
Sini Alku 33,22 4/32
Ulla Nieminen 31,90 6/32
Elli Konttajärvi 28,84 13/32
B-silmut **** Venla Hautalahti 46,33 3/25 Tulokset
Elina Järvinen 42,33 5/25
Peppiina Saarenkylä 39,67 9/25
Ellen Kotikoski 34,33 14/25
Minea Tomunen 32,67 17/25

 

23.-24.9.2017 YL

Tikkurila Trophy

Vantaa (TTK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    SM-seniorit (vain lyhytohjelma) ISU Joanna Kallela 41,89 2/5 Tulokset
Hanna Kiviniemi 41,11 3/5
SM-juniorit ISU Essi Korpi 107,12 2/20 Tulokset
Enja Ruokonen 101,01 3/20
Ella Korpi 83,35 16/20

 

29.9.-1.10.2017 YL HTL Cup
Hämeenlinna (HTL)
Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    A-silmut ISU Ulla Nieminen 36,43 1/23 Tulokset
Elli Konttajärvi 35,15 2/23
Sini Alku 34,08 3/23
Unna Kuusinen 30,31 7/23
Eveliina Pogosova 25,96 12/23
Jenna Mattila 25,37 16/23
Heta Törmänen 24,96 18/23
B-silmut s. 2006 ja 2007 **** Peppiina Saarenkylä 36,33 12/27 Tulokset
B-silmut s. 2008 ja myöh. **** Venla Hautalahti 40,00 6/16 Tulokset
Elina Järvinen 38,67 8/16
Minea Tomunen 37,33 9/16
Ellen Kotikoski 34,33 12/16
Minit s. 2009 ja myöh. **** Olivia Krestyannikova 32,67 7/17 Tulokset
Inka Riekki 32,00 10/17

 

29.9.-1.10.2017 YL

Kutsukilpailu

Järvenpää (JTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    SM-noviisit ISU Maria Käppi 80,04 5/26 Tulokset
Olivia Lisko 79,20 7/26
Silja Sivu 78,45 10/26
Debytantit ISU Minea Karp 51,10 1/21 Tulokset
Peppi Vallenius 48,68 2/21
Miimi Heinonen 47,65 3/21
Debytantit, pojat ISU Jari Krestyannikov 46,33 1/3 Tulokset

 

Lokakuu 2017

14.-15.10.2017 YL

SM-seniorit ja -juniorit 1. vk

Kouvola (KKJT)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
  SM-seniorit ISU Joanna Kallela 111,77 1/7 Tulokset
Hanna Kiviniemi 100,66 4/7
SM-juniorit ISU Essi Korpi 111,64 5/27 Tulokset
Enja Ruokonen 102,94 6/27

 

21.-22.10.2017 YL

Seniorit ja juniorit 1. vk

Kerava (KeLS)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    Juniorit, lohko II ISU Ella Korpi 99,78 1/27 Tulokset

 

28.-29.10.2017 YL

SM-noviisit 1. vk

Espoo (EsJt)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
  SM-noviisit, lohko II ISU Eeva Kaipainen
Maria Käppi
Olivia Lisko
Karolina Montin
Silja Sivu
Jasmiina Vuorela

  

Marraskuu 2017

3.-5.11.2017 YL

Promo Cup

Salo (SalPa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    Debytantit ISU Nella Aaltonen    
Emilia Erholtz
Lotte Eronen
Miimi Heinonen
Minea Karp
Henna Mattila
Rosa Reponen
Peppi Vallenius
A-silmut ISU Sini Alku
Elli Konttajärvi
Unna Kuusinen
Jenna Mattila
Ulla Nieminen
Eveliina Pogosova
Heta Törmänen

 

4.-5.11.2017 ML

SM-sarjat 1. vk

Turku (Kaari)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
  SM-juniorit ISU FireBlades
SM-noviisit, lohko I ISU CrystalBlades

 

5.11.2017 YL Hämeen alueen syyskilpailu
Ylöjärvi (UpTL)
Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    Minit s. 2009 **** Olivia Krestyannikova    
Inka Riekki
Tintit s. 2009 ** Venla Eronen
Eerika Hasala
Cecilia Kandell
Lilian Uusi-Salava
Emma Uusitalo
Tintit s. 2010 ** Linda Luode
Tyyne Lamberg
Amelie Lehtinen
Minea Montonen
Olga Norri

 

12.11.2017 YL

Hämeen alueen syyskilpailu

Heinola (HeiTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    A-silmut ISU Sini Alku    
Elli Konttajärvi
Unna Kuusinen
Jenna Mattila
Ulla Nieminen
Eveliina Pogosova
Heta Törmänen
B-silmut **** Venla Hautalahti
Elina Järvinen
Ellen Kotikoski
Peppiina Saarenkylä
Minea Tomunen

 

12.11.2017 ML

Minorit 1. vk

Tampere (TapTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
  Minorit MUPI StarBlades

 

12.11.2017 YL

Debytantit 1. vk

Tampere (TapTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
           

 

12.11.2017 ML

Kutsukilpailu

Tampere (TapTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
    Tulokkaat MUPI IceBlades    
SweetBlades

 

18.-19.11.2017 YL

SM-seniorit ja -juniorit 2. vk

Porvoo (PTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
 

 

19.11.2017 ML

Kutsukilpailu

Riihimäki (RJT)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
    Tulokkaat MUPI IceBlades    
SweetBlades
Kansalliset noviisit MUPI RockingBlades

 

23.-25.11.2017 YL

Cup Of Tyrol

Innsbruck (Itävalta)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
    Ladies ISU Joanna Kallela    
Hanna Kiviniemi
Junior Ladies ISU Enja Ruokonen

 

24.-26.11.2017 YL

Santa Claus

Tampere (Varala)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

25.-26.11.2017 YL

Skate Espoo

Espoo (EsJt/ETK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

26.11.2017 ML

Kansalliset sarjat 1. vk

Lahti (LTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
 

   

Joulukuu 2017

3.12.2017 ML

Tulokkaat ja noviisit 1. vk

Rovaniemi (RoiTa)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
           

 

9.-10.12.2017 ML

SM-sarjat 2. vk

Jyväskylä (JyTLS)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
 

 

16.-17.12.2017 YL

SM-seniorit ja -juniorit SM2018

Helsinki (HL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
 

  

Tammikuu 2018

13.-14.1.2018 YL

SM-noviisit 2. vk

Lahti (LTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
 

 

14.1.2018 ML

Aluemestaruuskilpailu

Tampere (TapTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

20.1.2018 ML

Kansalliset sarjat 2. vk

Lappeenranta (SaiML)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
   

 

20.1.2018 YL

Hämeen alueen kevätkilpailu

Tampere (TapTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

27.-28.1.2018 ML

Leon Lurje Trophy

Göteborg (Ruotsi)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
    Juniors ISU FireBlades    
Advanced Novice ISU CrystalBlades

 

27.-28.1.2018 YL

Seniorit ja juniorit 2. vk

Oulu (OLK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

  

Helmikuu 2018

11.2.2018 ML

Minorit 2. vk

Vantaa (HSK)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
   

 

11.2.2018 YL

Debytantit 2. vk

Vantaa (HSK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
     

 

18.2.2018 ML

Tulokkaat ja noviisit 2. vk

Jyväskylä (JyTLS)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
 

 

24.-25.2.2018 YL

Seniorit ja juniorit LK & HF

Riihimäki (RTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
           

 

Maaliskuu 2018

3.-4.3.2018 ML

SM-sarjat SM2018

Helsinki (HTK)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
           

 

3.-4.3.2018 YL Hämeen aluemestaruuskilpailu
Heinola (HeiTa)
Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

3.-4.3.2018 YL

A-silmut Megafinaali

Heinola (HeiTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

3.-4.3.2018 YL

B-silmut aluefinaali

Heinola (HeiTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

10.-11.3.2018 YL A-silmut Timanttifinaali
Porvoo (PTL)
Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
             

 

10.-11.3.2018 YL

Debytantit KF & HF

Espoo (ETK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset
           

 

17.-18.3.2018 ML

Kansalliset sarjat LK

Turku (VG-62)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus Tulokset
         

 

24.-25.3.2018 YL

SM-noviisit SM2017 & HF

TBA

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus Tulokset