Tappara Taitoluistelijat

Kilpailut

Tapparan järjestämät kilpailut kaudella 2019-2020

  • Sunnuntai 2.2.2020 Muodostelmaluistelun kutsukilpailu SM-junioreille (LO+VO), SM-noviiseille, minoreille, tulokkaille, kansallisille junioreille ja kansallisille noviiseille Hakametsän jäähallissa.
  • Lauantai 15.2.2020 Yksinluistelun Hämeen alueen aluemestaruuskilpailut Hakametsän harjoitushallissa.

Kilpailukutsut

Yksinluistelu

Mira Heinonen ja Katja Pogosova

taitoluistelu@tappara.fi

 

Muodostelmaluistelu

Anu Pehkonen

anu.pehkonen@gmail.com

 

 

Kilpailukalenteri 2019-2020

vk = valintakilpailu, lk = lohkokilpailu, LK = loppukilpailu, KF = kultafinaali, HF = hopeafinaali

ISU = ISU-arviointi, MUPI = muodostelmaluistelun pistearviointi, ** = tähtiarviointi (suorituksen arviointi), **** = laajennettu tähtiarviointi

 

Huom! Ainoastaan ISU-arvioinnin pisteet ovat verrannollisia eri kilpailuiden välillä.

 

Elokuu 2019

31.8.-1.9.2019

Kutsukilpailu

Tampere (Koovee)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit (vain lyhytohjelma) ISU Silja Sivu 33,59 8/18
    Jasmiina Vuorela 31,54 12/18
Juniorit (vain lyhytohjelma) ISU Mia Mattila 29,26 10/25
SM-noviisit (vain lyhytohjelma) ISU Rosa Reponen 32,63 6/26
    Peppi Vallenius 32,16 7/26
    Ulla Nieminen 31,51 10/26
    Nella Aaltonen 29,73 12/26
    Unna Kuusinen 29,41 14/26
    Miimi Heinonen 29,30 15/26
    Henna Mattila 27,95 18/26
Debytantit ISU Jenna Mattila 47,59 4/33
    Helmi Mannila 46,22 6/33
    Elli Konttajärvi 44,68 9/33
    Sini Alku 42,12 13/33
    Heta Törmänen 40,95 15/33
    Elina Järvinen 39,85 18/33
    Eveliina Pogosova 38,81 20/33
    Venla Hautalahti 36,34 24/33
    Peppiina Saarenkylä 36,00 26/33

 

Syyskuu 2019

6.-8.9.2019

Helsinki Trophy

Helsinki (HL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Silja Sivu 103,18 5/23
SM-juniorit ISU Jasmiina Vuorela 81,27 19/23
SM-juniorit, pojat ISU Jari Krestyannikov 96,11 8/9
Debytantit, vanhemmat ISU Elli Konttajärvi 43,92 3/20
    Jenna Mattila 42,92 5/20
Debytantit, nuoremmat ISU Helmi Mannila 48,27 1/30
    Heta Törmänen 45,02 3/30

 

20.-22.9.2019

Aktia Trophy

Vantaa (EVT)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit ISU Rosa Reponen 109,37 1/19
Juniorit ISU Mia Mattila 92,32 6/23
Debytantit ISU Heta Törmänen 37,55 16/22
A-silmut ISU Minea Tomunen 27,97 12/23
    Inka Riekki 23,61 21/23
B-silmut **** Olga Norri 37,25 10/29

 

27.-29.9.2019

HTL Cup

Hämeenlinna (HTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit (vain lyhytohjelma) ISU Miimi Heinonen 32,49 5/20
    Henna Mattila 31,38 6/20
    Unna Kuusinen 30,76 7/20
    Ulla Nieminen 27,76 15/20
Debytantit ISU Elli Konttajärvi 49,00 2/22
    Jenna Mattila 47,83 3/22
    Sini Alku 47,60 4/22
    Elina Järvinen 41,93 10/22
    Eveliina Pogosova 41,47 12/22
A-silmut s. 2009 ja myöh. ISU Olivia Krestyannikova 29,68 4/10
    Tyyne Lamberg 26,61 8/10
    Emma Uusitalo 24,99 10/10
B-silmut s. 2008 **** Ellen Kotikoski 37,67 9/18
B-silmut s. 2009 ja myöh. **** Minea Montonen 36,00 7/17
Minit **** Lidia Karislahti 38,00 6/19

 

28.-29.9.2019

SM-seniorit ja -juniorit 1. vk

Porvoo (PTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Silja Sivu 103,64 6/26
    Jasmiina Vuorela 93,32 14/26

 

Lokakuu 2019

18.-20.10.2019

Gliss Extra

Tallinna (Viro)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Junior Ladies ISU Silja Sivu 109,62 1/30
    Jasmiina Vuorela 101,24 4/30
    Tilda Liukkonen 86,77 18/30
Advanced Novice girls ISU Peppi Vallenius 92,42 1/33
    Rosa Reponen 91,49 2/33
    Miimi Heinonen 82,13 8/33
    Ulla Nieminen 75,87 14/33
    Henna Mattila 74,49 17/33
    Unna Kuusinen 73,72 18/33
    Emilia Erholtz 71,89 22/33
Intermediate Novice girls ISU Elli Konttajärvi 40,40 2/25
    Helmi Mannila 38,54 4/25
    Jenna Mattila 37,83 5/25
    Sini Alku 36,21 6/25
    Elina Järvinen 33,21 11/25
    Eveliina Pogosova 32,76 12/25

 

19.-20.10.2019

SM-noviisit 1. lk

Espoo (ETK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit, pojat ISU Jari Krestyannikov 86,26 1/7

 

26.10.2019

Halloween Skate

Riihimäki (RTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
B-silmut s. 2008 **** Ellen Kotikoski 32,50 22/24
B-silmut s. 2010 ja myöhemmin **** Olga Norri 37,67 10/12
    Linda Luode 33,33 12/12
Minit s. 2010 **** Lidia Karsilahti 36,33 11/31
    Iida Penttilä 31,67 23/31

 

26.-27.10.2019

SM-noviisit ja debytantit 1. lk

Pori (PoriTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit ISU Peppi Vallenius 118,88 1/35
    Rosa Reponen 108,16 2/35
    Miimi Heinonen 98,61 3/35
    Unna Kuusinen 85,82 8/35
    Ulla Nieminen 85,13 9/35
    Henna Mattila 83,96 11/35
Debytantit ISU Jenna Mattila 47,76 1/29
    Helmi Mannila 47,56 2/29
    Heta Törmänen 43,86 8/29
    Elina Järvinen 43,55 9/29
    Eveliina Pogosova 40,96 11/29
    Sini Alku 40,84 12/29
    Venla Hautalahti 39,46 16/29
    Peppiina Saarenkylä 39,19 18/29
    Elli Konttajärvi 37,83 21/29

 

Marraskuu 2019

2.11.2019

Hämeen alueen syyskilpailu

Heinola (HeiTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
B-silmut **** Minea Montonen 43,67 2/32
    Lilian Uusi-Salava 31,00 27/32

 

2.-3.11.2019

Skate Espoo

Espoo (EsJt)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit (vain vapaaohjelma) ISU Tilda Liukkonen 68,16 3/12
    Silja Sivu 64,02 4/12
    Jasmiina Vuorela 56,48 10/12
Juniorit ISU Mia Mattila 83,72 11/17
SM-noviisit ISU Peppi Vallenius 107,36 2/17
Debytantit ISU Venla Hautalahti 39,50 20/23
A-silmut, vanhemmat ISU Minea Tomunen 29,58 6/14
A-silmut, nuoremmat ISU Olivia Krestyannikova 32,32 3/12

 

3.11.2019

Hämeen Alueen Syyskilpailu, Minit ja Tintit Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Minit **** Iida Penttilä 41,67 2/17
    Lidia Karislahti 28,00 15/17
Tintit s. 2011 ** Lilian Lehtovaara 24,67 1/19
    Ronja Tormilainen    
Tintit s. 2012 ** Seela Soini 25,00 3/28
    Neea Haapala    
    Laura Liu    
    Anna Ojala    
    Inga-Linda Pajala    
    Vianna Raimovaara    
    Julia Vähä-Ruohola    

 

2.-3.11.2019

SM-sarjat 1. vk

Espoo (HL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU FireBlades 135,33

6/13

SM-noviisit, lohko I ISU CrystalBlades 67,27

4/9

 

9.-10.11.2019

SM-seniorit, -juniorit ja -noviisipojat 2. vk

Joensuu (JoKa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Tilda Liukkonen 106,45 7/27
    Silja Sivu 97,17 16/27
    Jasmiina Vuorela 92,87 19/27
SM-noviisipojat ISU Jari Krestyannikov 103,79 1/6

 

10.11.2019

Kutsukilpailu

Nokia (UpTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
Kansalliset juniorit MUPI MagicBlades 49,67 8/10
Kansalliset noviisit MUPI RockingBlades 55,67 5/5

 

16.11.2019

Hämeen alueen syyskilpailu

Heinola (HeiTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
A-silmut ISU Olivia Krestyannikova 33,02 2/18
    Inka Riekki 29,87 5/18
    Tyyne Lamberg 28,90 7/18
    Emma Uusitalo 28,64 10/18

 

16.-17.11.2019

Seniorit ja juniorit 1. lk

Vaasa (VLK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Kansalliset juniorit ISU Mia Mattila 94.54 8/36

    

17.11.2019

Kutsukilpailu

Pori (PML)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
Minorit MUPI StarBlades 67,67 1/5

 

20.-24.11.2019

Skate Celje

Celje (Slovenia)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Junior Ladies ISU Minea Karp    
    Tilda Liukkonen    
Advanced Novice Girls ISU Miimi Heinonen    
    Silja Sivu    
Advanced Novice Boys ISU Jari Krestyannikov    

 

 

23.-24.11.2019

Kansalliset sarjat 1. vk

Vantaa (TTK)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

Joulukuu 2019

7.-8.12.2019

SM-sarjat 2. vk

Lahti (LTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

7.-8.12.2019

SM-noviisit ja debytantit 2. lk

Rauma (RauTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

 

14.-15.12.2019

SM-seniorit ja -juniorit SM2020

Vantaa (HSK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

  

Tammikuu 2020

5.11.2020

Kutsukilpailu

Turku (VG-62)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit (vain vapaaohjelma) ISU FireBlades    

 

11.1.2020

Aluemestaruuskilpailu

Jyväskylä (JyTLS)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

19.-20.1.2020

Seniorit ja juniorit 2. lk

Seinäjoki (SeiTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

 

24.-26.1.2020

Leon Lurje Trophy

Göteborg (Ruotsi)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
Advanced Novice ISU CrystalBlades    

 

25.-26.1.2020

SM-noviisit ja debytantit 3. vk

Tampere (Koovee)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

 

Helmikuu 2020

2.2.2020

Kutsukilpailu

Tampere (TapTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

8.-9.2.2020

Kansalliset sarjat 2. vk

Helsinki (HTK)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

14.-16.2.2020

Spring Cup

Milano (Italia)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
Juniors ISU FireBlades    

 

15.2.2020

Hämeen aluemestaruuskilpailu

Tampere (TapTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

 

29.2.-1.3.2020

SM-sarjat SM2020

Espoo (EsJt)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

Maaliskuu 2020

7.-8.3.2020

Kansalliset sarjat LK

Turku (Kaari)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
         

 

14.-15.3.2020

SM-noviisit SM2020 & debytantit KF

Lahti (LTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

 

21.-22.3.2020

Seniorit ja juniorit LK & HF

Nurmijärvi (NTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
         

 

21.-22.3.2020

SM-noviisit ja debytantit HF

Nurmijärvi (NTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus