Tappara Taitoluistelu

Tappara Taitoluistelu

Historia

Perustettu 2001

 

2016-2017

SM-juniorit

Luistelijat: Lotta Helin, Milja-Leena Hämäläinen, Sanni Kaasalainen, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama (A), Emmi Koskiniemi, Roosa Latosaari, Viivi Lehtiö (C), Frida Leino, Vilma Luomi, Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Erika Pentikäinen, Roosa Pentti, Linnea Salmimaa, Nenna Salminen (A), Susanna Schönberg, Elli Ture, Neea Vuorisalo, Ada Vänninen ja Malva Zechner.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2016) 15,8 vuotta.

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: I wanna be famous

Vapaaohjelma: Soittorasia

 

Kilpailutuloksia:

5.-6.11.2016 1. SM-valintakilpailu, Helsinki 8/11
3.-4.12.2016 2. SM-valintakilpailu, Helsinki 8/11
3.-4.2.2017 French Cup, Rouen 6/10
25.-26.2.2017 SM-kilpailu, Espoo 8/11

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 122,92 (SM-kilpailu)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 46,24 (French Cup)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 79,22 (SM-kilpailu)

 

2015-2016

SM-juniorit

Luistelijat: Lotta Helin, Veera Hirvonen, Jasmin Jurva, Sanni Kaasalainen, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama (A), Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Viivi Lehtiö (C), Vilma Luomi, Marianna Lähde, Meri Majlund, Julia Mertala (A), Mila Nikula, Erika Pentikäinen, Sofia Saarikoski, Linnea Salmimaa, Nenna Salminen (A), Susanna Schönberg, Julia Virtanen, Laura Välimaa, Ada Vänninen ja Malva Zechner.

Joukkueen keski-ikä (1.7.2015) 15,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Niiles, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: Luurankotanssi

Vapaaohjelma: Katutaiteilijat

 

Kilpailutuloksia:

7.-8.11.2015 1. SM-valintakilpailu, Turku 11/12
29.11.2015 Tiksi IceClub, Vantaa 2/4
5.-6.12.2015 2. SM-valintakilpailu, Espoo 9/12
22.-23.1.2016 Mozart Cup, Salzburg 4/19
27.-28.2.2016 SM-kilpailu, Helsinki 6/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 139,55 (Mozart Cup)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 51,59 (Mozart Cup)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 88,08 (SM-kilpailu)

 

2014-2015

SM-juniorit

Luistelijat: Lotta Helin, Jasmin Jurva, Sanni Kaasalainen, Reetta Kalliovalkama, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Viivi Lehtiö (C), Vilma Luomi, Marianna Lähde, Meri Majlund, Julia Mertala, Erika Pentikäinen, Aino Ripatti (C), Nenna Salminen (C), Emmi-Sofia Virta, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2014) 15,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Trög, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: Tulilintu (YouTube)

Vapaaohjelma: Hullu tiedemies (YouTube)

 

Kilpailutuloksia: 

8.-9.11.2014 1. SM-valintakilpailu, Helsinki 8/13
13.-14.12.2014 2. SM-valintakilpailu, Espoo 9/13
17.-18.1.2015 Leon Lurje Trophy, Göteborg 2/9
1.2.2015 Aluemestaruuskilpailu, Tampere 2/2
28.2.-1.3.2015 SM-kilpailu, Tampere 9/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 137,85 (Leon Lurje Trophy)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 50,68 (Leon Lurje Trophy)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 87,17 (Leon Lurje Trophy)

 

2013­-2014

SM-juniorit

Luistelijat: Hannele Alanen (C), Lotta Helin, Sanni Kaasalainen, Iida Kalliohaka, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Viivi Lehtiö (C), Marianna Lähde, Meri Majlund, Emilia Markkanen, Julia Mertala, Erika Pentikäinen, Meri Puuska, Aino Ripatti, Nenna Salminen, Mindi Sundell, Emmi-Sofia Virta, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2013) 14,9 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Lyhytohjelma: Latin dance with a twist

Vapaaohjelma: Nukkumatin yö (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

9.-10.11.2013 1. SM-valintakilpailu, Jyväskylä 11/14
7.-8.12.2013 2. SM-valintakilpailu, Tampere 9/14
18.-19.1.2014 Leon Lurje Trophy, Göteborg 6/11
9.2.2014 Tiksi IceClub, Vantaa 3/5
22.-23.2.2014 SM-kilpailu, Helsinki 10/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 119,94 (Leon Lurje Trophy)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 38,74 (2. valintakilpailu)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 85,26 (Leon Lurje Trophy)

 

2012-2013

SM-juniorit

Luistelijat: Hannele Alanen (C), Lotta Helin, Julia Herva, Sanni Kaasalainen, Reetta Kalliovalkama (C), Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Marianna Lähde, Viivi Lehtiö (C), Meri Majlund, Emilia Markkanen, Erika Pentikäinen, Aino Ripatti, Nenna Salminen, Mindi Sundell, Mona Sundell, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2012) 14,0 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Lyhytohjelma: Rakkauden kaipuu

Vapaaohjelma: Talven valtiatar

 

Kilpailutuloksia:

10.-11.11.2012 1. SM-valintakilpailu, Tampere 11/14
8.-9.12.2012 2. SM-valintakilpailu, Espoo 11/14
4.-5.1.2013 Mozart Cup, Salzburg 1/6
10.2.2013 Kutsukilpailu, Lahti 3/3
23.-24.2.2013 SM-kilpailu, Turku 11/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 105,64 (Mozart Cup)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 36,19 (Mozart Cup)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 69,45 (Mozart Cup)

 

2011-2012

SM-juniorit

Luistelijat: Hannele Alanen (C), Sanna Hakkarainen, Lotta Helin, Julia Herva, Marjukka Joutsenlahti (C), Sanni Kaasalainen, Roosa-Olivia Kallio, Reetta Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Lotta Lampinen, Viivi Lehtiö, Marianna Lähde, Pihla Mattila, Eveliina Paavonen, Erika Pentikäinen, Meri Puuska, Aino Ripatti ja Sara Virtanen.


Joukkueen keski-ikä (1.7.2011) 14,1 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

Lyhytohjelma: Street Dancers
Vapaaohjelma: Road Trip (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

12.-13.11.2011 1. SM-valintakilpailu, Turku 11/13
7.-8.1.2012 2. SM-valintakilpailu, Espoo 11/13
10.-11.2.2012 Neuchâtel Trophy, Neuchâtel 5/9
25.-26.2.2012 SM-kilpailu, Helsinki 10/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 97,96 (Neuchâtel Trophy)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 31,00 (Neuchâtel Trophy)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 66,96 (Neuchâtel Trophy)

 

2010-2011

SM-juniorit

Luistelijat: Hannele Alanen, Saana Eerikäinen (C), Julia Herva, Marjukka Joutsenlahti, Roosa-Olivia Kallio, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Nea Lehtinen, Viivi Lehtiö, Marianna Lähde, Pihla Mattila, Eveliina Paavonen, Meri Puuska, Aino Ripatti, Kaisa Ripatti, Suvi Turunen, Suvi Virtanen ja Katri Weckroth (C).


Joukkueen keski-ikä (1.7.2010) 14,2 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod

Lyhytohjelma: Feeling good
Vapaaohjelma: Aavekaupunki (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

13.-14.11.2010 1. SM-valintakilpailu, Espoo 12/15
8.-9.1.2011 2. SM-valintakilpailu, Tampere 11/15
5.-6.3.2011 SM-kilpailu, Espoo 11/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 99,92 (2. SM-valintakilpailu)

Kauden parhaat ISU-pisteet, lyhytohjelma: 34,71 (2. SM-valintakilpailu)

Kauden parhaat ISU-pisteet, vapaaohjelma: 65,21 (2. SM-valintakilpailu)

 

2009-2010

SM-juniorit

Luistelijat: Erika Ahola, Hannele Alanen, Saana Eerikäinen (C), Marika Haataja, Julia Herva, Jenna Järvinen, Anna Juurinen, Salla Kupiainen, Nea Lehtinen (A), Marianna Lähde, Henni Plihtari, Meri Puuska, Meri Rajala, Vilma Rimpelä, Aino Ripatti, Oona Saarijärvi (A), Essi Tattari, Hilma Toivonen, Katariina Tolvanen ja Katri Weckroth.


Joukkueen keski-ikä (1.7.2009) 13,8 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod, Maija Mäkäläinen

Lyhytohjelma: Antiikin roomalaiset
Vapaaohjelma: 60-luvun teinit

 

Kilpailutuloksia:

7.-8.11.2009 1. SM-valintakilpailu, Tampere 12/13
12.-13.12.2009 2. SM-valintakilpailu, Helsinki 10/13
5.-6.2.2010 French Cup, Rouen 8/11
27.-28.2.2010 SM-kilpailu, Espoo 12/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 124,15 (2. SM-valintakilpailu)

 

2008-2009

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

Luistelijat: Erika Ahola, Hannele Alanen, Saana Eerikäinen, Annika Haataja (A), Marika Haataja, Nea Helevirta, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Salla Kupiainen (A), Nea Lehtinen, Henni Plihtari, Meri Puuska, Meri Rajala, Vilma Rimpelä, Aino Ripatti, Kaisa Ripatti (C), Oona Saarijärvi, Essi Tattari, Hilma Toivonen, Katariina Tolvanen ja Suvi Turunen.


Joukkueen keski-ikä (1.7.2008) 13,1 vuotta

Valmentajat: Brita Salminen, Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod

 

Ohjelman teema: Save The Last Dance (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

30.11.2008 1. valintakilpailu, Helsinki 2/8
10.1.2009 2. valintakilpailu, Vaasa 3/8
7.2.2009 Aluemestaruuskilpailu, Lahti 1/3
15.2.2009 Spring Cup, Milano 1/6
15.3.2009 Kultafinaali, Vantaa 7/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 55,03 (1. SM-valintakilpailu)

 

2007-2008

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

Luistelijat: Erika Ahola, Saana Eerikäinen, Annika Haataja (A), Liisa Heinonen, Nea Helevirta, Wilma Iisakkila, Jenna Järvinen, Ella Karman (A), Salla Kupiainen, Nea Lehtinen, Essi Lehtiö, Martiina Lähde, Pauliina Myllymäki (C), Henni Plihtari, Kaisa Ripatti, Oona Saarijärvi, Tiia Suonperä, Essi Tattari, Katariina Tolvanen, Suvi Turunen, Julia Viljanmaa ja Katri Weckroth.


Joukkueen keski-ikä (1.7.2007) 13,1 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Linda Parisod

Ohjelman teema: Taikaniitty - musiikki elokuvasta Arthur ja Minimoit (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

18.11.2007 1. valintakilpailu, Turku 5/7
20.1.2008 2. valintakilpailu, Jyväskylä 6/7
2.2.2008 Kutsukilpailu, Porvoo 2/3
10.2.2008 Spring Cup, Milano 2/5
9.3.2008 Kultafinaali, Vantaa 9/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 51,58 (Spring Cup)

 

2006-2007

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

Luistelijat: Erika Ahola, Pauliina Alanen, Annika Haataja, Katja Haataja, Minna Halttunen, Liisa Heinonen, Sanni Heinänen, Wilma Iisakkila, Heidi Ilvonen, Ella Karman, Tiia Kullas, Nea Lehtinen, Anne Liukkonen, Essi Lehtiö, Martiina Lähde, Pauliina Myllymäki, Mariina Mäkinen, Ronja Pero, Katriina Purola, Kaisa Ripatti, Sarianna Salminen, Tiia Sillanpää, Essi Tattari, Julia Viljanmaa ja Katri Weckroth.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2006) 12,8 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Linda Parisod

Ohjelman teema: Värikäs vihannesparaati täynnä juurevia käänteitä (musiikki elokuvasta Wallace & Gromit: Kanin kirous)

 

Kilpailutuloksia:

26.11.2006 1. valintakilpailu, Espoo 6/8
16.12.2006 Espoo Synchro Cup, Espoo 8/10
14.1.2007 2. valintakilpailu, Tampere 6/8
4.2.2007 Aluemestaruuskilpailu, Hämeenlinna 2/2
17.2.2007 Neuchâtel Trophy, Neuchâtel 4/4
18.3.2007 Kultafinaali, Espoo 9/12

 

Kauden parhaat ISU-pisteet: 38,04 (Espoo Synchro Cup)

 

2005-2006

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

Luistelijat: Hanna Ahtinen, Pauliina Alanen, Katja Haataja (A), Minna Halttunen, Kirsi Hautamäki, Liisa Heinonen, Tiia Huttunen, Heidi Ilvonen (C), Juulia Isolahti, Taru Kopra, Tiia Kullas, Nea Lehtinen, Anne Liukkonen, Martiina Lähde, Pauliina Myllymäki, Mariina Mäkinen, Ronja Pero, Katriina Purola, Sarianna Salminen, Ines Salmiranta, Laura Savilahti, Jonna Setälä, Ria Siik, Tiia Sillanpää, Fiia Vauhkonen (A), Juuli Vihersaari, Julia Viljanmaa ja Katri Weckroth.


Joukkueen keski-ikä (1.7.2005) 12,4 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Susanna Tölkkö

Ohjelman teema: Salaisuuksien seikkailu (musiikkia Harry Potter -elokuvista)

 

Kilpailutuloksia:

20.11.2005 1. valintakilpailu, Kuopio 5/8
3.12.2005 Kutsukilpailu, Naantali 5/6
15.1.2006 Kutsukilpailu, Porvoo 3/5
12.2.2006 2. valintakilpailu, Lappeenranta 6/8
26.3.2006 Kultafinaali, Vantaa 12/12

 

2004-2005

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

Luistelijat: Hanna Ahtinen, Pauliina Alanen, Katja Haataja, Heidi Ilvonen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Anni Koskiniemi, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela, Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Tanja Lehtovaara, Anne Liukkonen, Annina Mustonen, Heidi Mäenpää, Mariina Mäkinen, Ria Siik, Eveliina Soipio, Taina Susikoski, Helena Tolvanen, Maiju Turunen, Fiia Vauhkonen, Julia Viljanmaa ja Saana Virsiheimo.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2004) 12,4 vuotta.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Susanna Tölkkö

 

Ohjelman teema: Pirates of the Caribbean

 

Kilpailutuloksia:

7.11.2004 1. valintakilpailu, Espoo 8/8
4.12.2004 Aluemestaruuskilpailu, Riihimäki 3/3
13.2.2005 2. valintakilpailu, Kuopio 8/9
12.3.2005 Hopeafinaali, Vantaa 3/5

 

2003-2004

Minorit

Luistelijat: Katja Haataja, Sanni Heinänen, Heidi Ilvonen, Elisa Innanen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Anni Koskiniemi, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela (C), Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Tanja Lehtovaara, Anne Liukkonen, Heidi Mäenpää, Mariina Mäkinen, Ria Siik, Eveliina Soipio, Taina Susikoski, Helena Tolvanen, Maiju Turunen (A), Fiia Vauhkonen, Johanna Vihersaari ja Saana Virsiheimo.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2003) 11,8 vuotta.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Susanna Tölkkö

 

Ohjelman teema: Grease

 

Kilpailutuloksia:

16.11.2003 1. valintakilpailu, Jyväskylä 8/9
1.2.2004 2. valintakilpailu, Tampere 3/10
6.3.2004 Kutsukilpailu, Järvenpää 3/12
13.3.2004 Kultafinaali, Vantaa 9/12

 

2002-2003

Minorit

Luistelijat: Sanni Heinänen, Elisa Innanen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela, Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Anne Liukkonen, Heidi Mäenpää, Mariina Mäkinen, Minttu Nenonen, Noora Salminen, Eveliina Soipio, Helena Tolvanen, Maiju Turunen, Johanna Vihersaari ja Saana Virsiheimo.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Tiina Pursiainen

 

Ohjelman teema: Pink Panther

 

Kilpailutuloksia:

2.2.2003 2. valintakilpailu, Joensuu 5/9
9.3.2003 Loppukilpailu, Jyväskylä 9/11
  Kutsukilpailu 2/?
Kutsukilpailu 3/?

 

2001-2002

Minorit

Luistelijat: Laura Hakosalo, Sanni Heinänen, Elisa Innanen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela, Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Anne Liukkonen, Krista Myllyniemi, Minttu Nenonen, Erika Nikkola, Katja Reinikainen, Noora Salminen, Eveliina Soipio, Helena Tolvanen, Fiia Vauhkonen, Riikka Vaununmaa, Johanna Vihersaari, Saana Virsiheimo ja Laura Värri.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Pauliina Hämäläinen

 

Ohjelman teema: Vanessa Mae

 

Kilpailutuloksia:

17.1.2002 Kutsukilpailu, Järvenpää 7/?
17.3.2002 Kutsukilpailu, Tampere ?/9