Tappara Taitoluistelijat

Historia

Perustettu 2001

 

2019-2020

SM-juniorit

 

Luistelijat: Milja-Leena Hämäläinen (C), Jerika Ijäs, Aino Järvinen, Oona Järvinen, Lina Koivumäki, Isla Koskinen, Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Marleena Laaksonen, Roosa Latosaari (A), Oona Lindell (A), Emma Pehkonen, Roosa Pentti, Pipsa Pinta, Viktoria Pogosova, Aino Raivio, Venla Saloranta, Milja Siren, Ella Suominen, Wilma Suuriniemi, Viivi Tuominen ja Iida Vuorisalo.

 

Keski-ikä (1.7.2019): 14,9 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Tilda Tuominen, Reetta Kiviranta, Valentina Saljapina (tanssi & fysio), Jutta Lind (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: Second by Second

Vapaaohjelma: Dia de los Muertos - Kuolleiden karnevaali

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 6/13
  • 2. SM-valintakilpailu 5/12
  • Kutsukilpailu 4/8
  • Kutsukilpailu 1/5
  • Spring Cup 4/15
  • SM-kilpailu 6/12

 

2018-2019

SM-juniorit

 

Luistelijat: Milja-Leena Hämäläinen (C), Jerika Ijäs, Aino Järvinen, Oona Järvinen, Lina Koivumäki, Erika Laakkonen, Marleena Laaksonen, Roosa Latosaari, Oona Lindell, Emma Pehkonen, Roosa Pentti, Pipsa Pinta, Linnea Salmimaa, Lotta Salmivesi, Venla Saloranta, Milja Siren, Wilma Suuriniemi, Viivi Tuominen ja Malva Zechner (C).

 

Keski-ikä (1.7.2018): 14,8 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Marjukka Joutsenlahti, Laura Parpala, Jenna Ritvasalo, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka), Valentina Saljapina (fysio)

 

Lyhytohjelma: Hämähäkki

Vapaaohjelma: Heureka! - Arkhimedeen matkassa

 

Kilpailutuloksia:

  • 1, SM-valintakilpailu 7/12
  • 2. SM-valintakilpailu 6/12
  • Aluemestaruuskilpailu 1/2
  • Mozart Cup 8/13
  • SM-kilpailu 9/12

 

2017-2018

SM-juniorit

 

Luistelijat: Milja-Leena Hämäläinen, Aino Järvinen, Siiri Kalliovalkama, Emmi Koskiniemi (C), Roosa Latosaari, Oona Lindell, Vilma Luomi, Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Erika Pentikäinen, Roosa Pentti, Linnea Salmimaa, Nenna Salminen (C), Lotta Salmivesi, Susanna Schönberg, Viivi Tuominen, Neea Vuorisalo ja Malva Zechner.

 

Keski-ikä (1.7.2017): 16,0 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: Ballet vs Hiphop

Vapaaohjelma: Keijun tarina

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 9/11
  • 2. SM-valintakilpailu 8/11
  • Aluemestaruuskilpailu 1/1
  • Leon Lurje Trophy 4/13
  • 3. valintakilpailu 5/5
  • SM-kilpailu 7/11

 

2016-2017

SM-juniorit

 

Luistelijat: Lotta Helin, Milja-Leena Hämäläinen, Sanni Kaasalainen, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama (A), Emmi Koskiniemi, Roosa Latosaari, Viivi Lehtiö (C), Frida Leino, Vilma Luomi, Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Erika Pentikäinen, Roosa Pentti, Linnea Salmimaa, Nenna Salminen (A), Susanna Schönberg, Elli Ture, Neea Vuorisalo, Ada Vänninen ja Malva Zechner.

 

Keski-ikä (1.7.2016): 15,8 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: I wanna be famous

Vapaaohjelma: Soittorasia

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 8/11
  • 2. SM-valintakilpailu 8/11
  • French Cup 6/10
  • SM-kilpailu 8/11

 

2015-2016

SM-juniorit

 

Luistelijat: Lotta Helin, Veera Hirvonen, Jasmin Jurva, Sanni Kaasalainen, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama (A), Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Viivi Lehtiö (C), Vilma Luomi, Marianna Lähde, Meri Majlund, Julia Mertala (A), Mila Nikula, Erika Pentikäinen, Sofia Saarikoski, Linnea Salmimaa, Nenna Salminen (A), Susanna Schönberg, Julia Virtanen, Laura Välimaa, Ada Vänninen ja Malva Zechner.

Keski-ikä (1.7.2015): 15,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Niiles, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: Luurankotanssi

Vapaaohjelma: Katutaiteilijat

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 11/12
  • Kutsukilpailu 2/4
  • 2. SM-valintakilpailu 9/12
  • Mozart Cup 4/19
  • SM-kilpailu 6/12

 

2014-2015

SM-juniorit

 

Luistelijat: Lotta Helin, Jasmin Jurva, Sanni Kaasalainen, Reetta Kalliovalkama, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Viivi Lehtiö (C), Vilma Luomi, Marianna Lähde, Meri Majlund, Julia Mertala, Erika Pentikäinen, Aino Ripatti (C), Nenna Salminen (C), Emmi-Sofia Virta, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Keski-ikä (1.7.2014): 15,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Trög, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Lyhytohjelma: Tulilintu

Vapaaohjelma: Hullu tiedemies

 

Kilpailutuloksia: 

  • 1. SM-valintakilpailu 8/13
  • 2. SM-valintakilpailu 9/13
  • Leon Lurje Trophy 2/9
  • Aluemestaruuskilpailu 2/2
  • SM-kilpailu 9/12

 

2013­-2014

SM-juniorit

 

Luistelijat: Hannele Alanen (C), Lotta Helin, Sanni Kaasalainen, Iida Kalliohaka, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Viivi Lehtiö (C), Marianna Lähde, Meri Majlund, Emilia Markkanen, Julia Mertala, Erika Pentikäinen, Meri Puuska, Aino Ripatti, Nenna Salminen, Mindi Sundell, Emmi-Sofia Virta, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Keski-ikä (1.7.2013): 14,9 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Lyhytohjelma: Latin dance with a twist

Vapaaohjelma: Nukkumatin yö

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 11/14
  • 2. SM-valintakilpailu 9/14
  • Leon Lurje Trophy 6/11
  • Kutsukilpailu 3/5
  • SM-kilpailu 10/12

 

2012-2013

SM-juniorit

 

Luistelijat: Hannele Alanen (C), Lotta Helin, Julia Herva, Sanni Kaasalainen, Reetta Kalliovalkama (C), Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Marianna Lähde, Viivi Lehtiö (C), Meri Majlund, Emilia Markkanen, Erika Pentikäinen, Aino Ripatti, Nenna Salminen, Mindi Sundell, Mona Sundell, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Keski-ikä (1.7.2012): 14,0 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Lyhytohjelma: Rakkauden kaipuu

Vapaaohjelma: Talven valtiatar

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 11/14
  • 2. SM-valintakilpailu 11/14
  • Mozart Cup 1/6
  • Kutsukilpailu 3/3
  • SM-kilpailu 11/12

 

2011-2012

SM-juniorit

 

Luistelijat: Hannele Alanen (C), Sanna Hakkarainen, Lotta Helin, Julia Herva, Marjukka Joutsenlahti (C), Sanni Kaasalainen, Roosa-Olivia Kallio, Reetta Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Lotta Lampinen, Viivi Lehtiö, Marianna Lähde, Pihla Mattila, Eveliina Paavonen, Erika Pentikäinen, Meri Puuska, Aino Ripatti ja Sara Virtanen.


Keski-ikä (1.7.2011): 14,1 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

Lyhytohjelma: Street Dancers
Vapaaohjelma: Road Trip

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 11/13
  • 2. SM-valintakilpailu 11/13
  • Neuchâtel Trophy 5/9
  • SM-kilpailu 10/12

 

2010-2011

SM-juniorit

 

Luistelijat: Hannele Alanen, Saana Eerikäinen (C), Julia Herva, Marjukka Joutsenlahti, Roosa-Olivia Kallio, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Nea Lehtinen, Viivi Lehtiö, Marianna Lähde, Pihla Mattila, Eveliina Paavonen, Meri Puuska, Aino Ripatti, Kaisa Ripatti, Suvi Turunen, Suvi Virtanen ja Katri Weckroth (C).


Keski-ikä (1.7.2010): 14,2 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod

Lyhytohjelma: Feeling good
Vapaaohjelma: Aavekaupunki

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 12/15
  • 2. SM-valintakilpailu 11/15
  • SM-kilpailu 11/12

 

2009-2010

SM-juniorit

 

Luistelijat: Erika Ahola, Hannele Alanen, Saana Eerikäinen (C), Marika Haataja, Julia Herva, Jenna Järvinen, Anna Juurinen, Salla Kupiainen, Nea Lehtinen (A), Marianna Lähde, Henni Plihtari, Meri Puuska, Meri Rajala, Vilma Rimpelä, Aino Ripatti, Oona Saarijärvi (A), Essi Tattari, Hilma Toivonen, Katariina Tolvanen ja Katri Weckroth.


Keski-ikä (1.7.2009): 13,8 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod, Maija Mäkäläinen

Lyhytohjelma: Antiikin roomalaiset
Vapaaohjelma: 60-luvun teinit

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. SM-valintakilpailu 12/13
  • 2. SM-valintakilpailu 10/13
  • French Cup 8/11
  • SM-kilpailu 12/12

 

2008-2009

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

 

Luistelijat: Erika Ahola, Hannele Alanen, Saana Eerikäinen, Annika Haataja (A), Marika Haataja, Nea Helevirta, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Salla Kupiainen (A), Nea Lehtinen, Henni Plihtari, Meri Puuska, Meri Rajala, Vilma Rimpelä, Aino Ripatti, Kaisa Ripatti (C), Oona Saarijärvi, Essi Tattari, Hilma Toivonen, Katariina Tolvanen ja Suvi Turunen.


Keski-ikä (1.7.2008): 13,1 vuotta

Valmentajat: Brita Salminen, Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod

 

Ohjelman teema: Save The Last Dance

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 2/8
  • 2. valintakilpailu 3/8
  • Aluemestaruuskilpailu 1/3
  • Spring Cup 1/6
  • Kultafinaali 7/12

 

2007-2008

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

 

Luistelijat: Erika Ahola, Saana Eerikäinen, Annika Haataja (A), Liisa Heinonen, Nea Helevirta, Wilma Iisakkila, Jenna Järvinen, Ella Karman (A), Salla Kupiainen, Nea Lehtinen, Essi Lehtiö, Martiina Lähde, Pauliina Myllymäki (C), Henni Plihtari, Kaisa Ripatti, Oona Saarijärvi, Tiia Suonperä, Essi Tattari, Katariina Tolvanen, Suvi Turunen, Julia Viljanmaa ja Katri Weckroth.


Keski-ikä (1.7.2007): 13,1 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Linda Parisod

Ohjelman teema: Taikaniitty - musiikki elokuvasta Arthur ja Minimoit

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 5/7
  • 2. valintakilpailu 6/7
  • Kutsukilpailu 2/3
  • Spring Cup 2/5
  • Kultafinaali 9/12

 

2006-2007

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

 

Luistelijat: Erika Ahola, Pauliina Alanen, Annika Haataja, Katja Haataja, Minna Halttunen, Liisa Heinonen, Sanni Heinänen, Wilma Iisakkila, Heidi Ilvonen, Ella Karman, Tiia Kullas, Nea Lehtinen, Anne Liukkonen, Essi Lehtiö, Martiina Lähde, Pauliina Myllymäki, Mariina Mäkinen, Ronja Pero, Katriina Purola, Kaisa Ripatti, Sarianna Salminen, Tiia Sillanpää, Essi Tattari, Julia Viljanmaa ja Katri Weckroth.

 

Keski-ikä (1.7.2006): 12,8 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Linda Parisod

Ohjelman teema: Värikäs vihannesparaati täynnä juurevia käänteitä (musiikki elokuvasta Wallace & Gromit: Kanin kirous)

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 6/8
  • Kutsukilpailu 8/10
  • 2. valintakilpailu 6/8
  • Aluemestaruuskilpailu 2/2
  • Neuchâtel Trophy 4/4
  • Kultafinaali 9/12

 

2005-2006

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

 

Luistelijat: Hanna Ahtinen, Pauliina Alanen, Katja Haataja (A), Minna Halttunen, Kirsi Hautamäki, Liisa Heinonen, Tiia Huttunen, Heidi Ilvonen (C), Juulia Isolahti, Taru Kopra, Tiia Kullas, Nea Lehtinen, Anne Liukkonen, Martiina Lähde, Pauliina Myllymäki, Mariina Mäkinen, Ronja Pero, Katriina Purola, Sarianna Salminen, Ines Salmiranta, Laura Savilahti, Jonna Setälä, Ria Siik, Tiia Sillanpää, Fiia Vauhkonen (A), Juuli Vihersaari, Julia Viljanmaa ja Katri Weckroth.


Keski-ikä (1.7.2005): 12,4 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Susanna Tölkkö

Ohjelman teema: Salaisuuksien seikkailu (musiikkia Harry Potter -elokuvista)

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 5/8
  • Kutsukilpailu 5/6
  • Kutsukilpailu 3/5
  • 2. valintakilpailu 6/8
  • Kultafinaali 12/12

 

2004-2005

Noviisit (nyk. SM-noviisit)

 

Luistelijat: Hanna Ahtinen, Pauliina Alanen, Katja Haataja, Heidi Ilvonen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Anni Koskiniemi, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela, Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Tanja Lehtovaara, Anne Liukkonen, Annina Mustonen, Heidi Mäenpää, Mariina Mäkinen, Ria Siik, Eveliina Soipio, Taina Susikoski, Helena Tolvanen, Maiju Turunen, Fiia Vauhkonen, Julia Viljanmaa ja Saana Virsiheimo.

 

Keski-ikä (1.7.2004): 12,4 vuotta

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Susanna Tölkkö

 

Ohjelman teema: Pirates of the Caribbean

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 8/8
  • Aluemestaruuskilpailu 3/3
  • 2. valintakilpailu 8/9
  • Hopeafinaali 3/5

 

2003-2004

Minorit

 

Luistelijat: Katja Haataja, Sanni Heinänen, Heidi Ilvonen, Elisa Innanen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Anni Koskiniemi, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela (C), Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Tanja Lehtovaara, Anne Liukkonen, Heidi Mäenpää, Mariina Mäkinen, Ria Siik, Eveliina Soipio, Taina Susikoski, Helena Tolvanen, Maiju Turunen (A), Fiia Vauhkonen, Johanna Vihersaari ja Saana Virsiheimo.

 

Keski-ikä (1.7.2003): 11,8 vuotta

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Susanna Tölkkö

 

Ohjelman teema: Grease

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 8/9
  • 2. valintakilpailu 3/10
  • Kutsukilpailu 3/12
  • Kultafinaali 9/12

 

2002-2003

Minorit

 

Luistelijat: Sanni Heinänen, Elisa Innanen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela, Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Anne Liukkonen, Heidi Mäenpää, Mariina Mäkinen, Minttu Nenonen, Noora Salminen, Eveliina Soipio, Helena Tolvanen, Maiju Turunen, Johanna Vihersaari ja Saana Virsiheimo.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Tiina Pursiainen

 

Ohjelman teema: Pink Panther

 

Kilpailutuloksia:

  • 2. valintakilpailu 5/9
  • Loppukilpailu 9/11
  • Kutsukilpailu 2/?
  • Kutsukilpailu 3/?

 

2001-2002

Minorit

 

Luistelijat: Laura Hakosalo, Sanni Heinänen, Elisa Innanen, Sanna-Maarit Jussila, Anniina Karento, Kaisa Kollanen, Tiia Kullas, Karoliina Kuusela, Sara-Sofia Kuusisto, Maiju Kööpikkä, Nea Lehto, Anne Liukkonen, Krista Myllyniemi, Minttu Nenonen, Erika Nikkola, Katja Reinikainen, Noora Salminen, Eveliina Soipio, Helena Tolvanen, Fiia Vauhkonen, Riikka Vaununmaa, Johanna Vihersaari, Saana Virsiheimo ja Laura Värri.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Pauliina Hämäläinen

 

Ohjelman teema: Vanessa Mae

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 7/?
  • Kutsukilpailu ?/9