Tappara Taitoluistelijat

Historia

Perustettu 2002

 

2019-2020

Minorit

 

Luistelijat: Ksenia Andriyashina (C), Anna Aro, Aura Granberg, Selma Haapaniemi, Aada Haltamo, Aurora Heikkilä, Lumia Heinola, Emilia Kankkunen, Pihla Kantanen, Kiira Kivistö, Saara Korkama, Sanni Korpikoski, Kerttu-Liina Kuivanen, Loviisa Kuoppala, Matilda Kuoppala, Siiri Laine, Sofia Leiniitty, Olivia Leinonen, Emmi Mäkinen, Sanni Mäkinen, Anniina Ollila (A), Anna Ranta, Peppi Remes (A), Sofia Sirén, Anna Suuriniemi, Alisa Syvänen, Silja Syvänen, Vilma Tiili, Anni Toivonen, Sylvi Vettenranta ja Mariia Vuorenmaa.

 

Keski-ikä (1.7.2019): 10,6 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Tilda Tuominen, Reetta Kiviranta, Erika Pentikäinen, Marjukka Joutsenlahti, Carina Bergström, Valentina Saljapina (tanssi & fysio), Jutta Lind (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Urheiluhullut

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 1/5
  • 1. valintakilpailu 4/9
  • Aluemestaruuskilpailu 1/5
  • Kutsukilpailu 2/8
  • 2. valintakilpailu 5/9
  • Loppukilpailu 7/18

 

2018-2019

Minorit

 

Luistelijat: Neea Alanen (C), Ksenia Andriyashina, Selma Haapaniemi, Aada Haltamo, Emilia Kankkunen, Kiira Kivistö, Sanni Korpikoski, Aina Koskinen, Anni-Maria Kuivanen, Loviisa Kuoppala, Emilia Kurppa, Kerttu Kähkönen, Sofia Leiniitty, Emilia Leinonen, Aurora Lisko, Sanni Mäkinen, Aino Oksanen (A), Anniina Ollila, Vilma-Liina Rantala, Peppi Remes, Pinja Sarantola, Sofia Sirén, Alisa Syvänen, Silja Syvänen, Anni Toivonen, Mariia Vuorenmaa ja Monika Yli-Äyhö (A).

 

Keski-ikä (1.7.2018): 10,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Laura Parpala, Erika Pentikäinen, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka), Valentina Saljapina (fysio)

 

Ohjelman teema: Sukellusvene

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 2/8
  • Aluemestaruuskilpailu 1/4
  • 2. valintakilpailu 3/8
  • Kutsukilpailu 3/7
  • Loppukilpailu 6/18

 

2017-2018

Minorit

 

Luistelijat: Neea Alanen, Ksenia Andriyashina, Selma Haapaniemi, Laura Hiltunen, Emilia Hirvelä, Melina Hovikorpi, Venla Ihalainen, Vilma Kemppinen, Aina Koskinen, Loviisa Kuoppala, Kerttu Kähkönen, Emilia Leinonen, Aurora Lisko, Heidi Mäkinen, Reea Mäntymaa, Tuuli Nuutinen, Ella Ojala, Aino Oksanen, Vilma-Liina Rantala, Peppi Remes, Milla Roppo, Pinja Sarantola, Viivi Schroderus (C), Aino Suominen (C), Monika Yli-Äyhö ja Jenni-Anya You.

 

Keski-ikä (1.7.2017): 10,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Carina Bergström, Laura Parpala, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Hugo-peikon seikkailu

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 3/7
  • Kutsukilpailu 1/3
  • Aluemestaruuskilpailu 1/5
  • 2. valintakilpailu 3/7
  • Kutsukilpailu 1/6
  • Loppukilpailu 7/19

 

2016-2017

Minorit

 

Luistelijat: Laura Hiltunen, Emilia Hirvelä, Melina Hovikorpi, Neea Hovikorpi, Venla Ihalainen, Oona Järvinen, Vilma Kemppinen, Sonja Korhonen (C), Iida Korpikoski, Aina Koskinen, Isla Koskinen, Julia Leinonen, Eevi Luukkonen, Heidi Mäkinen, Reea Mäntymaa, Tuuli Nuutinen, Emma Pehkonen, Jaana Philippova (A), Aino Raivio (A), Milla Roppo, Peppi Rosqvist, Pinja Sarantola, Viivi Schroderus, Aino Suominen, Ella Suominen, Sara Udelius ja Jenni-Anya You.


Keski-ikä (1.7.2016): 10,4 vuotta.

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Laura Parpala, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Känkkäränkkäpäivä

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 1/2
  • 1. valintakilpailu 4/10
  • Kutsukilpailu 2/4
  • Aluemestaruuskilpailu 1/4
  • 2. valintakilpailu 5/10
  • Loppukilpailu 8/20

 

2015-2016

Minorit

 

Luistelijat: Minttu Haapasaari, Vilja Halkio, Neea Hovikorpi, Venla Ihalainen, Oona Järvinen, Kaisla Keski-Sikkilä, Lina Koivumäki, Sonja Korhonen, Iida Korpikoski, Isla Koskinen, Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Marleena Laaksonen (C), Julia Leinonen, Eevi Luukkonen, Enni Lähteinen, Emma Pehkonen, Kiira Penttilä, Jaana Philippova, Viktoria Pogosova, Aino Raivio, Peppi Rosqvist, Viivi Schroderus, Milja Siren (A), Aino Suominen, Ella Suominen, Wilma Suuriniemi, Sara Udelius ja Iida Vuorisalo (A).

 

Keski-ikä (1.7.2015): 10,2 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Niiles, Marjukka Joutsenlahti, Jenna Ritvasalo, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Avaruusseikkailu

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 6/11
  • Kutsukilpailu 3/6
  • Kutsukilpailu 1/4
  • Aluemestaruuskilpailu 3/7
  • 2. valintakilpailu 6/11
  • Loppukilpailu 10/23

 

2014-2015

Minorit

 

Luistelijat: Eriika Einola, Minttu Haapasaari, Ninosa Haapasaari (C), Vilja Halkio, Sofia Heliö, Neea Hovikorpi, Sofia Irmola, Kaisla Keski-Sikkilä, Sonja Korhonen, Iida Korpikoski, Isla Koskinen, Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Marleena Laaksonen, Enni Lähteinen, Elli Oksala, Kiira Penttilä, Jaana Philippova, Viktoria Pogosova, Venla Saloranta (C), Milja Siren, Aino Suominen, Ella Suominen, Wilma Suuriniemi, Sara Udelius, Ronja Virtanen (C) ja Iida Vuorisalo.

 

Keski-ikä (1.7.2014): 9,7 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Trög, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Saurusjengi

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 5/11
  • Kutsukilpailu 3/5
  • Kutsukilpailu 5/9
  • Aluemestaruuskilpailu 1/5
  • 2. valintakilpailu 4/11
  • Kutsukilpailu 2/6
  • Loppukilpailu 5/22

 

2013-2014

Minorit

 

Luistelijat: Eriika Einola, Minttu Haapasaari, Ninosa Haapasaari, Vilja Halkio, Sofia Heliö, Aino Järvinen, Ada Koivumäki (C), Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Marleena Laaksonen, Essi Lahtivirta, Elli Oksala, Jaana Philippova, Assi Pihlava (A), Viktoria Pogosova, Jesmina Ruuska, Lotta Salmivesi, Venla Saloranta, Siiri Seva, Milja Siren, Wilma Suuriniemi, Evelina-Julia Sygiäinen, Maisa Taponen, Viivi Tuominen (A), Riina Vinnenmaa, Ronja Virtanen ja Iida Vuorisalo.

 

Keski-ikä (1.7.2013): 9,5 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Ohjelman teema: Äf yks

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 5/10
  • 2. valintakilpailu 5/10
  • Kutsukilpailu 3/7
  • Aluemestaruuskilpailu 1/3
  • Loppukilpailu 11/21

 

2012-2013

Minorit

 

Luistelijat: Eriika Einola, Vilja Halkio, Milja-Leena Hämäläinen (A), Julia Johansson (A), Aino Järvinen, Klaara Kalliovalkama, Ada Koivumäki, Sari Kupiainen, Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Oona Lindell, Salli Ojanen (A), Roosa Pentti, Jaana Philippova, Assi Pihlava, Viktoria Pogosova, Jesmina Ruuska, Elsa Salmimaa, Lotta Salmivesi, Siiri Seva, Evelina-Julia Sygiäinen, Viivi Tuominen, Elli Ture (C) ja Riina Vinnenmaa.


Keski-ikä (1.7.2012): 9,2 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Carina Bergström, Elina Juutilainen

Ohjelman teema: Viidakossa vilisee

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 6/12
  • Kutsukilpailu 6/8
  • 2. valintakilpailu 8/12
  • Kutsukilpailu 2/5
  • Aluemestaruuskilpailu 1/4
  • Loppukilpailu 6/23

 

2011-2012

Minorit

 

Luistelijat: Vilma Hakanen, Milja-Leena Hämäläinen, Julia Johansson (A), Aino Järvinen, Klaara Kalliovalkama, Kaisa Karapalo, Erika Kaunisto, Suvi Ketola, Ada Koivumäki, Sari Kupiainen, Roosa Latosaari (A), Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Salli Ojanen, Roosa Pentti, Assi Pihlava, Jesmina Ruuska, Elsa Salmimaa, Linnea Salmimaa, Lotta Salmivesi, Sofia Särkijärvi, Elli Ture (C) ja Neea Vuorisalo.


Keski-ikä (1.7.2011): 9,3 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Carina Bergström, Jenna Ritvasalo

Ohjelman teema: Lumottu lelukauppa

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 5/5
  • 1. valintakilpailu 7/12
  • Kutsukilpailu 2/6
  • 2. valintakilpailu 5/12
  • Loppukilpailu 12/22

 

2010-2011

Minorit

 

Luistelijat: Milja Enqvist (C), Vilma Hakanen, Helmileena Herkkola, Milja-Leena Hämäläinen, Julia Johansson, Jasmin Jurva, Erika Kaunisto, Suvi Ketola, Ada Koivumäki, Eveliina Lahtinen, Roosa Latosaari, Tia-Maria Liljeroos, Vilma Luomi, Noora Melkin, Mikaela Nokelainen, Salli Ojanen, Henna Rothovius, Vilma Rothovius, Elsa Salmimaa, Linnea Salmimaa, Susanna Schönberg, Sofia Särkijärvi, Elli Ture, Neea Vuorisalo, Ada Vänninen (C) ja Malva Zechner (C).


Keski-ikä (1.7.2010): 8,8 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Carina Bergström, Roosa Nevalainen

Ohjelman teema: Kippari Kalle

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 2/6
  • 1. valintakilpailu 7/10
  • 2. valintakilpailu 5/10
  • Loppukilpailu 13/21

 

2009-2010

Minorit

 

Luistelijat: Julie Aalto, Milja Enqvist, Hanna Hautamäki, Helmileena Herkkola, Milja-Leena Hämäläinen, Jenni Johansson, Julia Johansson, Jasmin Jurva, Siiri Kalliovalkama, Suvi Ketola, Emmi Koskiniemi (C), Eveliina Lahtinen, Roosa Latosaari, Tia-Maria Liljeroos, Meri Majlund, Emilia Markkanen, Noora Melkin, Vilma Rothovius, Linnea Salmimaa, Susanna Schönberg, Sofia Särkijärvi, Laura Tanhuanpää (A), Ada Vänninen (A) ja Malva Zechner.


Keski-ikä (1.7.2009): 8,7 vuotta

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Maija Mäkäläinen, Roosa Nevalainen

Ohjelman teema: Risto Räppääjä

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 6/6
  • 1. valintakilpailu 12/12
  • 2. valintakilpailu 12/12
  • Loppukilpailu 18/23

 

2008-2009

Minorit

 

Luistelijat: Jenna Alanen, Hanna Hautamäki, Julia Herva, Sandra Hyttinen, Sanni Kaasalainen, Kaisa Kauhanen (A), Suvi Ketola, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Marianna Lähde (C), Linda Manninen, Emilia Markkanen, Pihla Mattila, Julia Mertala, Karoliina Myllymäki, Madli-Margaret Mölder, Erika Pentikäinen, Nenna Salminen (A), Ella Salonen, Tiia Saviahde, Laura Tanhuanpää, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.


Keski-ikä (1.7.2008): 9,5 vuotta

Valmentajat: Brita Salminen, Johanna Nuotiomaa, Linda Parisod

Ohjelman teema: Mikki Hiiri

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 4/9
  • 2. valintakilpailu 6/11
  • Aluemestaruuskilpailu 1/3
  • Loppukilpailu 8/23

 

2007-2008

Minorit

 

Luistelijat: Lotta Ahola, Hannele Alanen (A), Jenna Alanen, Marika Haataja, Julia Herva, Sandra Hyttinen, Anna Juurinen, Kaisa Kauhanen, Heidi Karttunen, Marianna Lähde, Suvi Marttila, Julia Mertala, Mathilda Mäkisalo, Jannika Nieminen (A), Erika Pentikäinen, Meri Rajala, Inka Remes, Vilma Rimpelä (C), Aino Ripatti, Nenna Salminen, Jenni Syväjärvi, Annie Sällylä, Hilma Toivonen ja Julia Virtanen.


Keski-ikä (1.7.2007): 10,4 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Linda Parisod

Ohjelman teema: Bollywood

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 4/9
  • 2. valintakilpailu 7/9
  • Loppukilpailu 17/19

 

2006-2007

Minorit

 

Luistelijat: Lotta Ahola, Hannele Alanen, Elina Asikainen, Saana-Sofia Eerikäinen (A), Marika Haataja, Nea Helevirta, Julia Herva, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Heidi Karttunen, Salla Kupiainen, Marianna Lähde, Suvi Marttila, Mathilda Mäkisalo, Jannika Nieminen, Henni Plihtari, Meri Rajala, Inka Remes, Vilma Rimpelä, Aino Ripatti, Oona Saarijärvi (A), Tiia Suonperä, Jenni Syväjärvi, Annie Sällylä, Hilma Toivonen, Katariina Tolvanen (C), Suvi Turunen ja Piia Virsiheimo.


Keski-ikä (1.7.2006): 10,9 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Linda Parisod

Ohjelman teema: Sankarina Pikku Kananen (musiikki elokuvasta Pikku Kananen)

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 2/8
  • 2. valintakilpailu 3/9
  • Aluemestaruuskilpailu 1/3
  • Kutsukilpailu 4/5
  • Loppukilpailu 7/18

 

2005-2006

Minorit

 

Luistelijat: Erika Ahola, Hannele Alanen, Elina Asikainen, Saana-Sofia Eerikäinen (A), Annika Haataja, Marika Haataja, Satu Hautamäki, Nea Helevirta, Wilma Iisakkila, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Ella Karman, Heidi Karttunen, Salla Kupiainen, Essi Lehtiö (C), Suvi Marttila, Jannika Nieminen, Henni Plihtari, Meri Rajala, Inka Remes, Kaisa Ripatti (A), Oona Saarijärvi, Tiia Suonperä, Jenni Syväjärvi, Essi Tattari, Katariina Tolvanen, Suvi Turunen ja Piia Virsiheimo.


Keski-ikä (1.7.2005): 10,6 vuotta

Valmentajat: Brita Pukkila, Susanna Tölkkö

Ohjelman teema: Haaveet ja unelmat toteutuvat, kun niihin jaksaa tarpeeksi uskoa (musiikki elokuvasta Hain tarina)

 

Kilpailutuloksia:

  • 1. valintakilpailu 3/8
  • Kutsukilpailu 3/3
  • 2. valintakilpailu 3/7

 

2004-2005

Minorit

 

Luistelijat: Erika Ahola, Elina Asp, Annika Haataja, Marika Haataja, Kirsi Hautamäki, Satu Hautamäki, Nea Helevirta, Wilma Iisakkila, Juulia Isolahti, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Anni Laakkonen, Essi Lehtiö, Anniina Mansikkamäki, Meri Rajala, Suvi Rintamäki, Kaisa Ripatti, Oona Saarijärvi, Ines Salmiranta, Tiia Suonperä, Jenni Syväjärvi, Titta Syväoja, Fanny Teivaala, Katariina Tolvanen, Suvi Turunen, Piia Virsiheimo

 

Keski-ikä (1.7.2004): 10,2 vuotta.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä, Susanna Tölkkö

 

Ohjelman teema:

 

Kilpailutuloksia:

  • Kutsukilpailu 11/11
  • 1. valintakilpailu 10/10
  • Aluemestaruuskilpailu 3/3
  • Kutsukilpailu 8/10
  • 2. valintakilpailu 10/12

 

2003-2004

Minorit

 

Luistelijat: Erika Ahola, Hanna Ahtinen, Pauliina Alanen, Elina Asp, Annika Haataja, Kirsi Hautamäki, Satu Hautamäki, Nea Helevirta, Wilma Iisakkila, Juulia Isolahti, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Anni Laakkonen, Anniina Mansikkamäki, Salla Rautiola, Ines Salmiranta, Laura Savilahti, Matti Sievänen, Tiia Suonperä, Fanny Teivaala, Suvi Turunen, Juuli Vihersaari, Julia Viljanmaa ja Piia Virsiheimo.

 

Keski-ikä (1.7.2003): 9,6 vuotta.

Valmentajat: Piritta Seppälä, Susanna Tölkkö

Ohjelman teema: Ariel

 

Kilpailutuloksia:

  • 2. valintakilpailu 10/10
  • Kutsukilpailu 12/12

 

2002-2003

Minorit

 

Luistelijat: Erika Ahola, Pauliina Alanen, Elina Asp, Merve Caglayan, Katja Haataja, Kirsi Hautamäki, Heidi Ilvonen, Juulia Isolahti, Anna Juurinen, Jenna Järvinen, Anni Koskiniemi, Anniina Mansikkamäki, Salla Rautiola, Milka Salmela, Ines Salmiranta, Ria Siik, Tiia Suonperä, Suvi Turunen, Julia Viljanmaa ja Piia Virsiheimo.

 

Keski-ikä (1.7.2002): 8,7 vuotta.

 

Valmentajat: Piritta Seppälä