Tappara Taitoluistelu

Tappara Taitoluistelu

Historia

Perustettu 2009

 

2017-2018

SM-noviisit

Luistelijat: Neea Hovikorpi, Jerika Ijäs, Oona Järvinen, Lina Koivumäki, Sonja Korhonen, Iida Korpikoski, Isla Koskinen, Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Marleena Laaksonen (C), Julia Leinonen, Eevi Luukkonen, Enni Lähteinen, Emma Pehkonen, Jaana Philippova, Viktoria Pogosova, Aino Raivio, Venla Saloranta (C), Milja Siren, Ella Suominen, Wilma Suuriniemi, Sara Udelius ja Iida Vuorisalo.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2017) 12,0 vuotta.

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Hakkerit

 

4.11.2017 1. SM-valintakilpailu, Turku 3/9
9.12.2017 2. SM-valintakilpailu, Jyväskylä 4/9
14.1.2018 Aluemestaruuskilpailu, Tampere 1/4
27.-28.1.2018 Leon Lurje Trophy, Göteborg 3/13
3.3.2018 SM-kilpailu, Helsinki

7/12

 

Season best: 53,61 (Leon Lurje Trophy)

 

2016-2017

SM-noviisit

Luistelijat: Minttu Haapasaari, Ninosa Haapasaari, Vilja Halkio, Sofia Irmola, Aino Järvinen, Ada Koivumäki (A), Lina Koivumäki, Erika Laakkonen, Veera Laakkonen, Marleena Laaksonen, Oona Lindell (C), Enni Lähteinen, Salli Ojanen (A), Kiira Penttilä, Assi Pihlava, Viktoria Pogosova, Jesmina Ruuska, Lotta Salmivesi, Venla Saloranta, Milja Siren, Wilma Suuriniemi, Evelina-Julia Sygiäinen, Viivi Tuominen, Ronja Virtanen ja Iida Vuorisalo.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2016) 12,3 vuotta.

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Jenna Ritvasalo, Marjukka Joutsenlahti, Maija Moisio (tanssi), Jutta Lind (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Taikurit

 

Kilpailutuloksia:

5.11.2016 1. SM-valintakilpailu, Helsinki 5/9
3.12.2016 2. SM-valintakilpailu, Helsinki 3/9
6.1.2017 Kutsukilpailu, Turku 4/5
21.1.2017 Mozart Cup, Salzburg 4/8
28.1.2017 Aluemestaruuskilpailu, Kuopio 2/6
25.2.2017 SM-kilpailu, Espoo

9/12

 

Season best: 47,90 (2. SM-valintakilpailu)

   

2015-2016

SM-noviisit

Luistelijat: Ninosa Haapasaari, Milja-Leena Hämäläinen (A), Sofia Irmola, Aino Järvinen, Klaara Kalliovalkama, Ada Koivumäki, Roosa Latosaari (C), Frida Leino, Oona Lindell, Mikaela Nokelainen, Salli Ojanen, Elli Oksala, Roosa Pentti, Assi Pihlava, Jesmina Ruuska, Elsa Salmimaa, Lotta Salmivesi, Venla Saloranta, Evelina-Julia Sygiäinen, Viivi Tuominen, Elli Ture (A), Ronja Virtanen ja Neea Vuorisalo.

Joukkueen keski-ikä (1.7.2015) 12,6 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Niiles, Heidi Nieminen, Jenna Ritvasalo, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Iki-ihana Suomen suvi ;) (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

7.11.2015 1. SM-valintakilpailu, Turku 4/13
29.11.2015 Tiksi IceClub, Vantaa 5/7
5.12.2015 2. SM-valintakilpailu, Espoo 7/13
24.1.2016 Aluemestaruuskilpailu, Kouvola 1/3
5.2.2016 French Cup, Rouen 5/7
27.2.2016 SM-kilpailu, Helsinki 7/12

 

Season best: 50,90 (SM-kilpailu)

  

2014-2015

SM-noviisit

Luistelijat: Milja-Leena Hämäläinen, Aino Järvinen, Klaara Kalliovalkama, Ada Koivumäki, Julia Johansson, Roosa Latosaari (C), Frida Leino,Oona Lindell, Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Salli Ojanen, Roosa Pentti, Assi Pihlava, Jesmina Ruuska, Elsa Salmimaa, Linnea Salmimaa, Lotta Salmivesi, Susanna Schönberg, Evelina-Julia Sygiäinen, Viivi Tuominen, Elli Ture, Neea Vuorisalo, Ada Vänninen (C) ja Malva Zechner (C).


Joukkueen keski-ikä (1.7.2014) 12,3 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Sanni Trög, Maija Moisio (tanssi), Marko Grönros (fysiikka)

 

Ohjelman teema: Monopoly (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

8.11.2014 1. SM-valintakilpailu, Helsinki 3/8
30.11.2014 Kutsukilpailu, Riihimäki 1/4
14.12.2014 2. SM-valintakilpailu, Espoo 5/8
11.1.2015 Tiksi IceClub, Vantaa 4/7
17.-18.1.2015 Leon Lurje Trophy, Göteborg 1/8
1.2.2015 Aluemestaruuskilpailu, Tampere 1/3
28.2.2015 SM-kilpailu, Tampere 5/12

 

Season best: 58,15 (Leon Lurje Trophy)

  

2013-2014

SM-noviisit

Luistelijat: Milja-Leena Hämäläinen, Julia Johansson, Jasmin Jurva, Klaara Kalliovalkama, Siiri Kalliovalkama (C), Roosa Latosaari, Frida Leino, Oona Lindell, Vilma Luomi (C), Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Salli Ojanen, Roosa Pentti, Elsa Salmimaa, Linnea Salmimaa, Susanna Schönberg, Elli Ture, Neea Vuorisalo, Ada Vänninen ja Malva Zechner.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2013) 11,8 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Ohjelman teema: Villit ja vekkulit vekarat (YouTube)

 

Kilpailutuloksia:

9.11.2013 1. SM-valintakilpailu, Jyväskylä 6/8
7.12.2013 2. SM-valintakilpailu, Tampere 6/8
18.-19.1.2014 Leon Lurje Trophy, Göteborg 1/10
9.2.2014 Tiksi IceClub, Vantaa 2/6
22.2.2014 SM-kilpailu, Helsinki 7/12

 

Season best: 51,27 (Leon Lurje Trophy)

 

2012-2013

SM-noviisit

Luistelijat: Jasmin Jurva, Siiri Kalliovalkama (C), Emmi Koskiniemi, Roosa Latosaari, Frida Leino, Vilma Luomi, Meri Majlund, Emilia Markkanen, Julia Mertala (C), Mila Nikula, Mikaela Nokelainen, Vilma Rothovius, Linnea Salmimaa, Nenna Salminen, Susanna Schönberg, Mindi Sundell, Julia Virtanen, Neea Vuorisalo, Laura Välimaa (C), Ada Vänninen ja Malva Zechner.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2012) 12,0 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Ohjelman teema: Pelottaako?

 

Kilpailutuloksia:

10.11.2012 1. SM-valintakilpailu, Tampere 6/9
8.12.2012 2. SM-valintakilpailu, Espoo 4/9
16.12.2012 Tiksi IceClub, Vantaa 1/4
5.1.2013 Mozart Cup, Salzburg 1/2
10.2.2013 Kusukilpailu, Lahti 2/4
23.2.2013 SM-kilpailu, Turku 9/12

 

Season best: 45,87 (Mozart Cup)

 

2011-2012

SM-noviisit

Luistelijat: Helmileena Herkkola, Jasmin Jurva, Sanni Kaasalainen, Siiri Kalliovalkama (C), Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Vilma Luomi, Meri Majlund, Emilia Markkanen, Julia Mertala, Vilma Rothovius, Nenna Salminen (C), Susanna Schönberg, Mindi Sundell, Mona Sundell (C), Julia Virtanen, Laura Välimaa, Ada Vänninen ja Malva Zechner.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2011) 11,7 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Elina Juutilainen

 

Ohjelman teema: Pelimaailma

 

Kilpailutuloksia:

11.11.2011 1. SM-valintakilpailu, Turku 5/10
3.12.2011 Kutsukilpailu, Riihimäki 4/6
6.1.2012 2. SM-valintakilpailu, Helsinki 6/10
15.1.2012 Tiksi IceClub, Vantaa 1/5
11.2.2012 Neuchâtel Trophy, Neuchâtel 2/3
25.2.2012 SM-kilpailu, Helsinki 11/12

 

Season best: 37,39 (2. SM-valintakilpailu)

 

2010-2011

SM-noviisit

Luistelijat: Hanna Hautamäki, Rebekka Heikkilä, Sanni Kaasalainen, Siiri Kalliovalkama, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Emmi Koskiniemi, Lotta Lampinen, Meri Majlund, Emilia Markkanen, Julia Mertala, Madli-Margaret Mölder, Erika Pentikäinen, Nenna Salminen (C), Ella Salonen, Mindi Sundell, Mona Sundell (C), Laura Tanhuanpää, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2010) 11,1 vuotta

 

Valmentaja: Johanna Nuotiomaa

 

Ohjelman teema: Karate Kid

 

Kilpailutuloksia:

13.11.2010 1. SM-valintakilpailu, Espoo 8/9
4.12.2010 Kutsukilpailu, Riihimäki 3/4
8.1.2011 2. SM-valintakilpailu, Tampere 5/9
5.3.2011 SM-kilpailu, Espoo 11/12

 

Season best: 41,69 (2. SM-valintakilpailu)

   

2009-2010

SM-noviisit

Luistelijat: Jenna Alanen, Julia Herva, Elina Kaarre, Sanni Kaasalainen, Roosa-Olivia Kallio, Veera Kalliovalkama, Kaisa Kauhanen, Lotta Lampinen, Marianna Lähde, Pihla Mattila, Julia Mertala, Karoliina Myllymäki, Madli-Margaret Mölder, Meri Puuska, Nenna Salminen, Ella Salonen, Tiia Saviahde, Mindi Sundell, Mona Sundell, Julia Virtanen ja Laura Välimaa.

 

Joukkueen keski-ikä (1.7.2009) 10,8 vuotta

 

Valmentajat: Johanna Nuotiomaa, Maija Mäkäläinen, Linda Parisod

 

Ohjelman teema: Seikkailu taikamaailmassa 

 

Kilpailutuloksia:

7.11.2009 1. SM-valintakilpailu, Tampere 8/9
13.12.2009 2. SM-valintakilpailu, Helsinki 9/9
21.2.2010 Hopeafinaali, Porvoo 2/5

 

Season best: 40,04 (Hopeafinaali)