Tappara Taitoluistelijat

FB ja CB lunastivat paikat SM-kilpailuihinMuodostelmaluistelun 2. SM-valintakilpailu käytiin 3.-4.12.2022 Espoon Metro Areenalla.

 

SM-juniorijoukkueemme FireBlades luisteli lauantain lyhytohjelmakilpailussa onnistuneen ja ehjän kilpailusuorituksen pistein 50.38 ja lähti sunnuntain vapaaohjelmaan sijalta 9. Vapaaohjelmassa FB osoitti joukkueelle tuttua taitoa ja rohkeutta, ansaiten vapaaohjelmasta 80.49 pistettä. 

Marraskuisen FB:n osalta hieman epäonnisen 1. valintakilpailun jälkeen joukkueen suoritus toi yli 30 pisteen kehityksen ja FireBlades sijoittui viikonlopun kilpailuissa kokonaispistein 130.87 sijalle 9.

 

SM-noviisijoukkue CrystalBlades onnistui omassa kilpailusuorituksessaan lauantaina erinomaisesti. SM-noviisien 2-lohkossa CB:n suoritus ansaitsi kilpailun korkeimmat tekniset pisteet ja kokonaispisteitä kertyi yhteensä 71.83. CrystalBlades sijoittui lohkossaan kilpailussa toiseksi ja toi kisatuomisina kotiin seuramme historian ensimmäisen sm-valintakilpailun hopeamitalit.

 

Molemmat SM-joukkueemme lunastivat suorituksillaan paikan helmikuun lopussa järjestettäviin Muodostelmaluistelun SM-kilpailuihin. 

 

TULOKSET

 

SM-juniorit

1. Team Fintastic, HTK, 189.85

2. Dream Edges Junior, Kaari, 181.75

3. Musketeers, HL, 174.34

****

9. FireBlades, TapTLm 130.87

 

SM-noviisit, Lohko 2

1. Valley Bay Synchronics, EsJT, 73.05

2. CrystalBlades, TapTL, 71.83

3. Ice Fantasy, TTK, 71.34

 

Kilpailun tulokset

 

SM-joukkueiden kausi jatkuu pienen joulutauon jälkeen kohti kansainvälisiä kilpailu. FB ja CB matkaavat helmikuun alussa Franch Cupiin Ranskan Roueniin.

 

Firebladesin vapaaohjelman teema - Mielen lasitalo

 

CrystalBlades vapaaohjelman teema - Embla's story

 

SM-noviisien Lohkon 2 mitalistit

 

Kuvat: Santtu Jaakkola

 


Takaisin uutisiin