Tappara Taitoluistelijat

Kilpailut

Tapparan järjestämät kilpailut kaudella 2020-2021

Kilpailukutsut

Yksinluistelu

Mira Heinonen ja Katja Pogosova

taitoluistelu@tappara.fi

 

Muodostelmaluistelu

Anu Pehkonen

anu.pehkonen@gmail.com

 

 

Kilpailukalenteri 2020-2021

vk = valintakilpailu, lk = lohkokilpailu, LK = loppukilpailu, KF = kultafinaali, HF = hopeafinaali

ISU = ISU-arviointi, MUPI = muodostelmaluistelun pistearviointi, ** = tähtiarviointi (suorituksen arviointi), **** = laajennettu tähtiarviointi

 

Huom! Ainoastaan ISU-arvioinnin pisteet ovat verrannollisia eri kilpailuiden välillä.

 

Syyskuu 2020

11.-13.9.2020

Honeysty Cup

Tampere (Koovee)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU Tilda Liukkonen 110,14 3/12
    Peppi Vallenius 106,27 4/12
    Miimi Heinonen 83,19 10/12
SM-juniorit, pojat ISU Jari Krestyannikov 110,78 3/6
SM-noviisit ISU Rosa Reponen 97,89 1/38
    Henna Mattila 81,80 3/38
    Unna Kuusinen 81,64 4/38
    Jenna Mattila 81,15 5/38
    Ulla Nieminen 80,76 6/38
    Nella Aaltonen 76,11 11/38
    Helmi Mannila 75,94 12/38
    Heta Törmänen 72,05 17/38
    Elli Konttajärvi 71,73 18/38
Debytantit ISU Eveliina Pogosova 45,60 3/26
    Venla Hautalahti 43,77 4/26
    Elina Järvinen 43,31 5/26
    Sini Alku 41,98 9/26
    Olivia Krestyannikova 41,48 10/26
    Emma Uusitalo 32,32 17/26

 

12.-13.9.2020

B-aloituskilpailu

Riihimäki (RTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Juniorit ISU Silja Sivu 91,95 4/27
    Mia Mattila 91,57 5/27
    Emilia Erholtz 85,16 7/27
A-silmut ISU Aino Santaharju 28,65 2/10
    Tyyne Lamberg 28,18 3/10
    Olga Norri 26,01 5/10
    Minea Montonen 24,95 6/10
    Inka Riekki 14/50 10/10

 

25.-27.9.2020

Tikkurila Trophy

Vantaa (TTK)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit, tytöt (VO) ISU Peppi Vallenius 71,51 5/16
    Tilda Liukkonen 64,36 9/16
    Miimi Heinonen 69,33 12/16
SM-juniorit, pojat (VO) ISU Jari Krestyannikov 74,59 3/4

 

26.-27.9.2020

Hämeen alueen kutsukilpailu

Hämeenlinna (HTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Juniorit ISU Emilia Erholtz 36,54 2/20
    Mia Mattila 35,15 4/20
    Silja Sivu 28,80 14/20
A-silmut ISU Inka Riekki 29,17 3/10
    Aino Santaharju 29,09 4/10
    Olga Norri 26,78 5/10
    Tyyne Lamberg 26,14 6/10
    Minea Montonen 25,85 7/10
B-silmut **** Lilian Uusi-Salava 50,33 1/24
    Lidia Karislahti 42,67 5/24
    Iida Penttilä 42,00 6/24
    Zhengyuan Lu 41,33 8/24
     Linda Luode 40,33 11/24
    Laura Liu 36,00 15/25
Minit s. 2012 ja myöhemmin **** Julia Vähä-Ruohola 48,33 1/15
    Neea Haapala 43,67 2/15
    Inga-Linda Pajala 41,00 3/15
    Seela Soini 35,17 8/15
    Vianna Raimovaara 34,33 11/15
    Anna Ojala 30,67 13/15
Minit s. 2011 **** Lilian Lehtovaara 37,33 3/10
    Ronja Tormilainen 34,00 6/10

 

Lokakuu 2020

3.-4.10.2020

ISU-sarjat aloituskilpailu

Kerava (KeLS)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit ISU Rosa Reponen 106,32 1/24
    Unna Kuusinen 86,79 5/24
    Henna Mattila 86,46 6/24
    Ulla Nieminen 86,37 7/24
    Helmi Mannila 86,15 8/24
    Jenna Mattila 85,68 9/24
     Heta Törmänen 84,94 10/24
    Elli Konttajärvi 83,21 13/24
Debytantit ISU Venla Hautalahti 50,52 1/16
    Elina Järvinen 44,79 3/16
    Sini Alku 43,42 6/16
    Peppiina Saarenkylä 42,97 7/16
    Olivia Krestyannikova 42,13 9/16
    Eveliina Pogosova 41,25 10/16

 

3.-4.10.2020

SM-seniorit ja -juniorit 1. vk

Pori (PoriTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit, tytöt ISU Tilda Liukkonen 117,69 3/27
     Peppi Vallenius 88,77 17/27
    Miimi Heinonen 81,24 24/27
SM-juniorit, pojat ISU Jari Krestyannikov 124,66 2/4

 

17.-18.10.2020

SM-noviisit ja debytantit 1. vk

Turku (TRT)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-noviisit, lohko III        
Debytantit, lohko III        

 

31.10.-1.11.2020

Hämeen alueen syyskilpailu

Ylöjärvi (UpTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
A-silmut ISU      
B-silmut ****      
Minit ****      
Tintit s. 2012 **      
Tintit s. 2013 ja myöhemmin **      

 

31.10.-1.11.2020

Skate Espoo

Espoo (EsJt)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU      
SM-noviisit ISU      
Debytantit ISU      

 

Marraskuu 2020

7.11.2020

Kutsukilpailu

Nokia (UpTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
Kansalliset juniorit MUPI MagicBlades 56,16 6/7
Kansalliset noviisit MUPI RockingBlades 50,91 3/5

 

7.-8.11.2020

Juniorit 1. vk

Seinäjoki (SeiTL)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Juniorit, lohko III        

 

7.-8.11.2020

SM-sarjat 1. vk

Tampere (TapTL)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
SM-juniorit ISU FireBlades 135,01 6/13
SM-noviisit, lohko II ISU CrystalBlades 70,68 3/10

 

13.-15.11.2020

Promo Cup

Salo (SalPa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
Juniorit ISU      
SM-noviisit ISU      
Debytantit ISU      
A-silmut ISU      
B-silmut ****      
Minit ****      

 

14.-15.11.2020

SM-seniorit ja -juniorit 2. vk

Espoo (EsJt)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
SM-juniorit, tytöt ISU      
SM-juniorit, pojat ISU      

 

21.11.2020

Kutsukilpailu

Heinola (HeiTa)

Arviointi Luistelija Pisteet Sijoitus
B-silmut ****      
Minit ****      
Tintit **      

 

22.11.2020

Kansalliset sarjat 1. vk

Jyväskylä (JyTLS)

Arviointi Joukkue Pisteet Sijoitus
Kansalliset seniorit, lohko II ISU RustyBlades 33,82 7/7
Kansalliset juniorit, lohko II ISU MagicBlades 41,55 5/10
Kansalliset noviisit, lohko II MUPI RockingBlades 55,74 6/10
Aikuiset, lohko II MUPI DustyBlades 49,59 6/10
Masters, lohko II ISU EliteBlades 47,74 2/3

 

Kilpailukausi 2020-2021 päättyi ennenaikaisesti koronaviruksen vuoksi.